יום שבת, 18 בפברואר 2017

סיפורים קצרים ששמעתי מאמי

חמשת השמות
==========
בהונגריה השם של אמי היה אולגה, וסיפרו לה שהיא נקראת על שם  אולגה קונסטנטינובה, הנסיכה הגדולה של רוסיה (1851 -  1926); אבל לפני שעלתה ארצה החברים בחוות ההכשרה לעבודה חקלאית קראו לה בשם העברי לילה, אולי בגלל שהיה לה שיער שחור משחור. מה שבטוח זה שהם לא ידעו שלילה הוא שם ערבי. חוץ מזה היו לה עוד שני שמות תנ"כיים שלא היו בשימוש: חיה ושרה. עד כדי כך השמות האלה לא היו בשימוש שאבי קרא לאחותי בשם חיה, על שם אמו. לו ידע שזה שמה של אמי אולי היה מחפש לאחותי שם אחר. כאשר הגיעה אמי ארצה היא נקלטה בקיבוץ כפר גלעדי, שם קיבלה תעודת זהות. הפקיד לא הסכים לרשום אולגה, והציע לה את השם אורה, שקרוב בצליל לאולגה. ברגע שהסכימה יצאה, בלי דעת ובלי מאמץ, מאפלת הגלות לאור המסנוור של הגאולה.
***

"ולא בא לי בירושה מאבי" (ח.נ. ביאליק)
==========
אמרתי לאמי שיש לה קול יפה. היא ענתה לי שהיא לא ירשה את הקול שלה מאביה. הוא היה נוהג לומר שבכל פעם שהוא שר על מדרגות בית האופרה בבודפשט, הקול שלו היה כל כך עמוק שעד שהוא הגיע אל פיו כבר לא היה לו כוח.
***

שאלה שיש עליה רק תשובה אחת
=======================
אמי נסעה במונית לקופת חולים. הנהג היה רוסי.    -"מנין באת לישראל?" הוא שואל אותה.
-"מבודפשט".
-"ורוסית את יודעת?"
- "כמה מלים".
- "ולשיר את 'קטיושה' את יודעת"?
- "במקרה אני יודעת רק את השיר הזה ברוסית".
- "את מוכנה לשיר לי?".

והיא שרה לו... והוא כל כך שמח שהיא הרגישה כאילו שהיא אחותו.
***

קלאופטרה
========

כשאמי הייתה צעירה היא רצתה ללמוד, אבל אבי אמר לה שתלמד כשהילדים יצאו מן הבית. אז כשהילדים יצאו מן הבית, אחרי כמה עשרות שנים, היא אכן הלכה ללמוד. בין היתר למדה עבודות טלאים. במיוחד התגאתה בפורטרט של קלאופטרה, שבו השקיעה המון תושייה, בעיקר בגלל התכשיטים, וגם החומרים שנדרשו ליצירה לא היו זולים. הפורטרט היה תלוי בסלון שלנו במשך כשנה, וכל אורח שנכנס התפעל ממנו, אבל הוא עצבן את אבי. אז אמי נתנה אותו לשכנתה, בהשאלה, עד שאבי יירגע. כאשר בתי שמעה את הסיפור הזה אמרה לאמי שהייתה שמחה לתלות את הפורטרט הזה בסלון שלה. אז אמי, שבשבילה כל בקשה של הנכדים היא פקודה, בקשה מהשכנה להחזיר לה את היצירה. אבל השכנה התאהבה בקלאופטרה, ולא הייתה מוכנה להחזירה. אמי הציעה לקנות אותה ממנה בסכום גבוה, וגם את ההצעה הזאת השכנה דחתה.   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה